Kubacki v problematických podmienkach získal zlato

01.03.2019 Celý región

Seefeld 1. marca (TASR) - Poľský skokan na lyžiach Dawid Kubacki získal v piatok zlato na strednom mostíku na majstrovstvách sveta v severských disciplínach v rakúskom Seefelde. V mimoriadne náročných podmienkach získal v súčte oboch kôl 218,3 bodu. Na druhom mieste skončil tesne jeho krajan Kamil Stoch, ktorý zaostal o 2,8 bodu. Bronz si vybojoval domáci Stefan Kraft (214, 8).

Preteky sa odohrávali v náročných, takmer neregulárnych podmienkach. Už v prvom kole spôsoboval dážď a vietor problémy. S nimi sa najlepšie vyrovnal japonský favorit Rjoju Kobajaši. Počasie sa však v druhom kole výrazne zhoršilo. Veľké množstvo čerstvého snehu podstatne znížilo nájazdovú rýchlosť a prakticky znemožnilo vyrovnať Kubackeho najlepší pokus 104,5 metra. Dvadsaťosemročný Poliak sa v porovnaní s 1. kolom posunul o 24 priečok. Kobajši napokon obsadil až štrnáste miesto.

Kubacki získal druhú zlatú medailu v kariére. Pred dvoma rokmi sa v Lahti tešil z víťazstva v súťaži družstiev. Zo šampionátu 2013 má v zbierke bronz.

"Po prvom kole som o niečom podobnom ani nesníval. Bol som strašne ďaleko. Neveril som, že niečo takéto môže byť vôbec možné. V 2. kole som mal dobrý skok a stále to bolo reálnejšie a reálnejšie. je to bláznivé, nebolo to fér. No aj všetci ostatní mali šancu skočiť dobrý skok. Som rád, že mám medailu," citovala víťaza agentúra APA.